Postoji jedan višeslojan fenomen koji se obično naziva “teorijama zavere” i koji je deo današnjih problema sa mentalnim zdravljem, a o kome treba reći par reči.
Većina tekstova na ovu temu obično zauzima jednu ili drugu poziciju, a da ne razmotre ozbiljno podlogu problema.
Medijima se ne veruje baš zato što, u pokušaju da dođu do profita, neretko objavljuju senzacionalističke i netačne informacije koje lažno optužuju. Kasnije kazne na sudovima i plaćanje odšteta daleko su manje od profita koji zarade plasiranjem lažnih vesti; i ne samo to, već se hrane strahovima i besom gledalaca i čitalaca, tako da u trci da budu prvi i da vest bude prva i da šokira, objavljuju ono što donosi gledanost i čitanost, bez obzira na istinitost samog teksta.
Ovakve lažne informacije, posebno u situaciji kada se dešavaju tragedije, oslikavaju svu “bedu” nekih “novina”, novinara i medija; hrane se tragedijama, nesrećama i bolom. Hrane se strahom čitalaca i gledalaca.
Naravno, sada bi neko mogao reći da postoji zavera da se takve stvari objavljuju. To nije zavera, to je logika profita; teško je ostati etičan u situaciji koja dovodi tvoj medij na nivo egzistencijalnog opstanka dok drugi mediji opstaju. Sama logika tržišta, u nedostatku daleko ozbiljnijih zakona i kazni, dovodi do poplave ovakvih ponašanja, pa bilo to u medijima ili u korpo svetu.
Naravno, običnom građaninu deluje da ga neko laže, i to namerno. Upravo zbog toga dosta ljudi prestaje da veruje vestima do te mere da su sigurni da je Zemlja ravna ploča, da ubica nije ubica, i da je sve lažno.
Poštovani, da biste pročitali 1 besplatan tekst potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se