Možda ste već čuli za fenomen „Wisdom of the Crowd”. On je poslednjih godina ponovo dobio na popularnosti iz različitih razloga, a naročito nakon popularnosti koju je stekla knjiga istoimenog naslova koju je 2004. godine objavio Džejms Surovjecki, novinar „Njujorkera”. Najdirektniji prevod na naš jezik bi bio „mudrost gomile”, ali iz razloga u koje ne bih sada ulazio, preferirao bih nešto slobodniji prevod: mudrost velikog broja ljudi.
Ovaj fenomen se često ilustruje pričom koja se povezuje sa Fransisom Goltonom. Golton je bio poznati britanski naučnik koji je značajno doprineo razvoju statistike kao discipline – na primer, on je definisao pojam korelacije koji se koristi u velikom broju istraživanja u različitim oblastima.
Digresija: želim da ovde pomenem da se on žestoko zalagao za eugeniku što je još jedan primer koji pokazuje da ljudi koji su dali izuzetan doprinos u jednoj oblasti nisu bezgrešni i mogu da se zalažu za veoma nehumane prakse i politike.
Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se