Društvo

Kvadratura atomskog kruga

Francuska kompanija Ežis radiće na izradi preliminarne tehničke studije za razmatranje primene nuklearne energije u Srbiji. Ako vam ime kompanije zvuči poznato, to je zato što ste, od prvog novembra, njeno ime čuli više stotina puta....

Ilustracija / VP/freepik
mar 04 2025, 05:10

Podeli

Srbija je krajem prošle godine odlučila da zakorači na, nekada, “zabranjenu” teritoriju i ukine moratorijum na izgradnju nuklearne elektrane. Usvajanjem Zakona o energetici, zemlja je otvorila vrata nuklearnoj energiji, ali i novim (starim) pitanjima i dilemama, te povratku u nuklearnu igru, ovog puta po novim pravilima.

Francuska kompanija Ežis radiće na izradi preliminarne tehničke studije za razmatranje primene nuklearne energije u Srbiji, u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike. Ako vam ime kompanije zvuči poznato, to je zato što ste, od prvog novembra, njeno ime čuli više stotina puta.

Za više od decenije poslovanja u Srbiji, firma je radila na mnogim značajnim projektima među kojima se posebno izdvojio angažman u nadzoru rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu, koja se prvog novembra urušila i usmrtila 15 sooba, a teško ranila dve. Ežis je bio zadužen i za nadzor obnove pruge koja povezuje Srbiju sa Mađarskom.

Priča pre priče: Nuklearne ambicije Jugoslavije

Još je bivša Jugoslavija težila energetskoj nezavisnosti, oslanjajući se na razne izvore energije, od hidroelektrana poput Đerdapa, do ambicioznih nuklearnih planova. Kada je osnovan Institut “Vinča” pedesetih godina dvadesetog veka, zemlja je investirala u istraživanja koja su uključivala nuklearnu fiziku, hemiju i potencijalni razvoj nuklearnih tehnologija. Pod rukovodstvom najcenjenijih naučnika svog doba Vinča je postala centar jugoslovenskih nuklearnih aktivnosti.

Poštovani, da biste pročitali 3 besplatna teksta potrebno je da se registrujete, a da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.