Ford, Mercedes-Benc, Dženeral motors, Folksvagen, Stelantis, Bentli, Tojota, Audi, Volvo, Fijat, Porše, Dženesis, Hjundai, Jaguar-Land Rover, Aston Martin, Kia, Subaru…
Doskoro su bili lideri u pripremama i proizvodnji električnih automobila a sad im u finansijskim ofisima, razvojnim centrima i fabrikama – škripe kočnice. Automobilska industrija suočila se sa surovom realnošću. Ove godine nije došlo, kako se očekivalo, do “eksplozije” prodaje električnih automobila, nego je zabeleženo usporavanje i pad potražnje. Pošto su se na tržištu proveli “ko bos po trnju”, najveći svetski proizvođači automobila pritiskaju kočnicu, usporavaju, odlažu a poneki i zaustavljaju proizvodnju električnih vozila. Slaba prodaja dovela je do neviđenih promena i naterala je proizvođače da posle ambicioznog početka električne mobilnosti i optimističnih planova o potpunoj zameni motora na fosilna goriva počnu ponovno da procenjuju i preispituju ciljeve elektrifikacije vodeći se umerenim ambicijama.
U tome prednjači “velika trojka” iz Detroita. Dženeral motors je, na primer, imao plan da u periodu 2024–2027. godine u ukupnoj proizvodnji ima 29 odsto automobila na tečna goriva i 71 odsto električnih auta ali je posle signala s tržišta promenio strategiju i planira da u periodu 2025–2028. proizvodi 38 odsto klasičnih automobila, 41 odsto električnih ali i 22 odsto hibridnih verzija. I Stelantis povećava proizvodnju klasičnih automobila sa 30 na 35 odsto i hibridnih sa tri na 12 odsto, a smanjuje proizvodnju EV vozila za 67 na 52 odsto. Sličnu strategiju ima i Ford. A analitičari CRU Group tvrde da je najmanje 15 poznatih brendova automobila odložilo prelazak na potpuno električna vozila i lansiranje novih EV modela. Istraživanje magazina “fDi intelligence” otkrilo je da su zapadni proizvođači EV automobila u okviru spomenutog preispitivanja suspendovali ili otkazali zajedničke projekte razvoja i proizvodnje baterija vrednih ne manje od 13 milijardi dolara. Pažnja proizvođača još je usmerena na “stare dobre” benzince i dizelaše, ali i sve traženije (i profitabilnije) hibridne modele.
Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.
Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.
Već imate nalog? Ulogujte se