Pre samo godinu dana pisala sam tekst o tome da li je ChatGPT bolji terapeut od čoveka, a danas se već pitamo: da li će AI postati i „bolji“ partner: onaj kome se okrećemo kada nam odnosi sa stvarnim ljudima postanu previše neizvesni, zahtevni ili bolni?
U potrebi da nas neko stalno vidi, razume, umiri i potvrdi, lako je poželeti partnera koji je uvek dostupan, nema sopstvene potrebe, ne povlači se i ne razočarava nas. Ali ako bliskost sve više tražimo tamo gde nema stvarne različitosti, granica ni rizika, da li AI partner postaje konkurencija sa kojom čovek gotovo da ne može da se takmiči?
Na ovu temu navela me je Ester Perel, poznata psihoterapeutkinja, posebno kada je reč o partnerskim odnosima i radu sa parovima. Nedavno je u epizodi podkasta kod Opre Vinfri govorila o svom prvom iskustvu „partnerske terapije“ sa čovekom i njegovom AI partnerkom, chatbotom koji je nazvao Astrid. Ta seansa je prethodno objavljena u martu ove godine u njenom podkastu „Where Should We Begin?“, u epizodi „Moj AI me voli bolje nego što bi iko drugi ikada mogao“, i ja sam, u blagoj neverici, odmah potražila celu epizodu.
Poštovani, da biste nastavili sa čitanjem naših premium sadržaja, neophodno je da odaberete jedan od planova pretplate.
Već imate nalog? Ulogujte se










