Biznis Svet

Američka tarifna politika u službi vojne dominacije

Da li je moguće da Tramp i njegova administracija ne znaju elementarnu ekonomiju? Teško. Pre će biti da je tarifna politika samo deo slagalice težnje Amerike da usmeri geostrateška pomeranja na globalnom nivou u željenom pravcu

Donald Tramp / BillFoto Clark / AFP / Profimedia
apr 30 2025, 05:22

Podeli

Jedan od stubova Trampove politike su tarife na međunarodnu razmenu sa ciljem da se oživi američka industrijska proizvodnja i poveća industrijska zaposlenost. Kako on to predstavlja, dosta je Amerika trpela i svojim trgovinskim deficitima finansirala globalnu proizvodnju i zaposlenost, posebno velikih zemalja izvoznica poput Kine i Nemačke.

Stoga, cilj recipročnih tarifa je da se uzvrati zemljama koje kroz svoju tarifnu politiku u podređen položaj stavljaju američke proizvode. Ipak, ukoliko se uzmu u obzir iznosi tarifa koji su uvedeni trgovinskim partnerima, vidljivo je da se ne radi o reciprocitetu već o jednom pojednostavljenom modelu koji bi trebalo da smanji američki uvoz, poveća američki izvoz i na taj način balansira američki trgovinski bilans.

U aprilu ove godine povećanje američkih uvoznih tarifa bilo je izrazito značajno. One su sa nivoa od 2,3 odsto 2024. godine i 9,2 odsto 1. aprila 2025. godine, skočile na 24,6 odsto 2. aprila 2025. godine i 25,9 odsto 9. aprila 2025. godine kada je američka administracija većini trgovinskih partnera spustila tarife na 10 odsto na period od 90 dana kako bi otvorila prostor za bilateralne pregovore i povećala tarife Kini na 145 odsto.

Pročitali ste poslednji besplatni tekst. Da biste nastavili sa čitanjem potrebno je da se pretplatite.

Nemoj da propustiš nijednu Veliku priču.

Velike price