Biznis

Recept za uspeh najstarijih kompanija na svetu

U SAD postoji više od 600 kompanija stogodišnjaka. Prve firme u Evropi osnivaju se u 1. veku nove ere. U Japanu radi 21 kompanija starija od 1.000 godina

Prodavnica preduzeća Nokia, davno pre nego što su počeli – i prestali – da proizvode mobilne telefone / Text & Bilder / SVT / AFP / Profimedia
jul 01 2025, 05:13

Podeli

Mada je napunio 124 godine, i dalje radi punom parom a i dobra je prilika za sklapanje raznih poslova. Njegove godine nisu smetale partneru da iskešira 14 milijardi dolara i obeća još toliko samo da bi ga se domogao.

Vest da je dobio novog vlasnika bila je svetska udarna tema ali mnogima je zapao za oko jedan neobičan detalj – US Steel se “rodio” u prvoj godini prošlog veka (1901) i od tad, uz sve unutrašnje probleme i američke krize, neprekidno lije čelik a nastaviće da ga proizvodi i s novim vlasnikom Nippon Steel Corporation (o čemu je Nedeljnik pisao u prošlom broju).

Američka industrijska ikona iz Pitsburga samo je jedan od brojnih članova svetskog “Century Cluba” u kome su kompanije starije od jednog veka a još su aktivne. Taj klub jeste neka vrsta biznis rariteta, pogotovo ako se uzme u obzir podatak o prosečnom životnom veku kompanija. Primera radi, prosečan životni vek kompanije iz Indeksa S&P500 pre 80 godina bio je 67 godina, pre 60 godina bio je 33 godine, pre 35 godina bio je 20 godina, a sada je 18 godina s predviđanjem da bi već iduće godine mogao da se spusti na 14 godina. Ako se aktuelni trendovi nastave, procenjuje se da će oko 75 odsto kompanija, koje se trenutno nalaze u S&P500, biti zamenjeno do 2027. godine.

Pročitali ste poslednji besplatni članak. Da biste nastavili sa čitanjem pogledajte planove pretplate

Velike price